DHI Saç Ekimi

WOC > Tıbbi Birimlerimiz > Saç Ekimi > DHI Saç Ekimi

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI Saç Ekimi, Direct Hair Implantation olarak bilinen bir tekniktir.DHI tekniği, Türkçeye “Doğrudan Saç Ekimi” olarak çevrilmektedir.

DHI saç ekimi “implanter pen” isimli özel cihazlar ile gerçekleştirilen saç ekimi yöntemlerinden birisidir. Bu yönteme kalem tekniği/ kalem ile saç ekimide denilebilmektedir.

DHI Saç Ekimi Yöntemi Aşamaları Nelerdir?

Kapsamlı bir ön muayene ve saç analizi yapıldıktan sonra, dökülme açıklığı bulunan bölgenin ölçümü yapılır. Bu ölçüm neticesinde donör bölgeden alınacak greftlerin yaklaşık olarak sayısı belirlenir.

DHI Saç Ekimi Aşamaları:

* Saç tıraşı

* Lokal anestezi

* Saç köklerinin alınması

* İmplanter pen olarak adlandırılan cihaz sayesinde kanal açma ve greft ekimi işlemleri aynı anda gerçekleştirilmektedir.

Saç tıraşı ortalama 10 dakika sürmektedir. Saçların alınacağı ense bölgesi mutlaka sıfır numara tıraş edilmek zorundadır.

Lokal anestezi ortalama 15- 20 dakika sürmektedir.

Saç köklerinin alınacağı bölge belirlendikten sonra çizim işlemi yapılır.. Çizilen bölgeler üzerinden ağrısız anestezi cihazı ile, 5’er cm arayla anestezi uygulanır. Ağrısız, acısız ve konforlu bir saç ekimi için basınçlı (iğnesiz) anestezi cihazı kullanılmalıdır.

Saç köklerinin mikromotor yardımı ile tek tek alınması işlemi ortalama 3 saat sürmekle birlikte, alınacak greft sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Lokal anestezi ile önceden uyuşturulan donör bölgeden alınacak saç kökleri tamamen homojen bir seyreltme şeklinde olmalıdır. Alım aşamasında saç köklerinin çapına uygun punch’lar tercih edilmelidir. 1’li saç köklerinin alımı için daha küçük çapta punch kullanırken 2’li ve 3’lü saç kökleri alınırken, daha büyük çapta punch’lar kullanılmalıdır. Alınan saç köklerinin zarar görmemesi için uygun punch seçimi çok önemlidir. Alınan saç kökleri mutlaka kök sayısına göre ayrı ayrı tasnif edilmelidir.

Alım işlemi bittikten sonra  ön hat çizgisi belirlenir.Belirlenen bölge  basınçlı anestezi cihazı ile ağrısız ve acısız bir şekilde uyuşturulur.

Saç kökleri implanter pen adı verilen özel kalemlerinin kök yuvalarının içine tek tek saç kökleri yerleştirilir.Kalem içerisinde ki iğneler kişiye özel olarak kullanılır. Daha sonra kalemin arkasındaki mekanizmaya basılır ve bu sayede cihazın içinde bulunan greft açılan kanala yerleştirilir.Uygulanma işlemi bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.Aksi taktirde kaleme yerleştirme aşamasında köklerin kırılması zedelenmesi söz durumudur.Bu durum sonucunda da ekim başarısız olur. . Ön hatta 1’li saç kökleri ekildikten sonra geri hatlara da 2’li ve 3’lü saç kökleri yerleştirilir ki doğal bir görünüm ve yoğunluk elde edilsin.Planlanan greft ekimi yapıldıktan sonra  işlem tamamlanır.DHI ile saç ekim işlemi ortalama olarak 7-8 saat arası sürer.Bu süre zarfı kişiden kişiye  göre değişiklik gösterebilir. Donör alanın(saçın ense kısmı) pansuman yapılarak kapatılır.Ekim alanı kapatılmaz, yıkama gününe kadar kapalı alanlarda bone çıkartılır, açık alanlara çıkarken bone takılır.Bunun amacı ekim alanının enfeksiyon kapmasını önlemek amacıyla toz,kir ve dış etmenlerden  korumaktır.

DHI saç ekiminin avantajları nelerdir?

  • Donör bölgeden alınan greftlerin dışarıda en az sürede bekletilmesidir. Bekleme süresi ne kadar fazla olursa  saç kökünün zarar görme ihtimali artmış olur.
  • DHI yönteminde ekim sırasında saç köklerine yön verilmesi daha kolaydır..
  • DHI yöntemi ile hastanın tamamen tıraş olmasına gerek olmadan da ekim yapılma şansı sunar. Ancak Donör bölgenin  alım yapılabilmesi için kesinlikle tıraşlanması gerekir.
  • DHI yönteminde ekim yapılacak alana saç kökleri yerleştirilirken verilen hasar en azdır. Ekim işleminden sonra da  kabuklanma daha az gözlenir. Yara iyileşmesi ise daha kısadır.

DHI Saç Ekimi Yöntemi Mi Fue Yöntemi Mi?

Her iki teknikte kendi içinde gelişmiş özelliklere sahiptir. Burada tercih yaparken hastanın  kendi var olan durumuna uygun olan tekniği seçmesi ve uzman doktorun görüşüdür.

Örneğin hastanın alın şakakları ve tepede yoğun açıklığı var ise yaklaşık olarak 5000-6000 saç greftine ihtiyacı olur. Böylelikle Fue tekniğini yaptırması daha uygundur. Çünkü saçsız olan alan oldukça geniş bir alandır. Geniş alanda saç greftlerine daha çok ihtiyaç duyulur. Ancak hastanın saç olmayan kısmı 2000 veya 3000 kökle alan kapanacak durumdaysa DHI saç ekimi çok daha sağlıklı olmaktadır. Çünkü DHI saç ekim yönteminde dar olan alanlara daha sık saç grefti ekilmesi imkanı bulunmaktadır.

DHI Saç Ekimi Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp