Fue Saç Ekimi

WOC > Tıbbi Birimlerimiz > Saç Ekimi > Fue Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi Nedir?

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) saç ekimi, saç köklerinin ense bölgesinden mikromotor yardımıyla tek tek alınması ve saç açıklığı bulunan bölgeye kanallar açılarak nakledilmesi işlemidir.  

FUE Saç Ekimi Aşamaları

Kapsamlı bir ön muayene ve saç analizi yapıldıktan sonra, dökülme açıklığı bulunan bölgenin ölçümü yapılır. Bu ölçüm neticesinde donör bölgeden alınacak greftlerin yaklaşık olarak sayısı belirlenir. 

FUE Saç ekimi 5 aşamadan oluşmaktadır.

* Saç tıraşı,

* Lokal anestezi,

* Saç köklerinin alınması,

* Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması

* Saç köklerinin açılan kanallara nakledilmesi.

Saç tıraşı ortalama 10 dakika sürmektedir. Saçların alınacağı ense bölgesi mutlaka sıfır numara tıraş edilmek zorundadır. Saç ekiminin yapılacağı alanda, eğer düz bir hat şeklinde dökülme yaşandıysa, tepe bölgesindeki saçlar kısaltılmadan da saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak sıklaştırma yapılacak bölgelerdeki saçların mutlaka tıraş edilmesi önerilir. 

Lokal anestezi ortalama 20 dakika sürmektedir. Saç köklerinin alınacağı bölge belirlendikten sonra sınırları çizilir. Çizilen sınır bölgeleri üzerinden ağrısız anestezi cihazı ile, 5’er cm arayla anestezi uygulanır. Ağrısız, acısız ve konforlu bir saç ekimi için basınçlı (iğnesiz) anestezi cihazı kullanılmalıdır. 

Saç köklerinin mikromotor yardımı ile tek tek alınması işlemi ortalama 3 saat sürmekle birlikte, alınacak greft sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Lokal anestezi ile önceden uyuşturulan donör bölgeden alınacak saç kökleri tamamen homojen bir seyreltme şeklinde olmalıdır. Alım aşamasında saç köklerinin çapına uygun punch’lar tercih edilmelidir. 1’li saç köklerinin alımı için daha küçük çapta punch kullanırken 2’li ve 3’lü saç kökleri alınırken, daha büyük çapta punch’lar kullanılmalıdır. Alınan saç köklerinin zarar görmemesi için uygun punch seçimi çok önemlidir. Alınan saç kökleri mutlaka kök sayısına göre ayrı ayrı tasnif edilmelidir. 

Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması ortalama 1 saat sürmektedir. Kanal açma işlemi, saç ekiminin en önemli aşamasıdır. Öncelikle ön saç çizgisi çizilir. Çizim işlemi ile birlikte kanalların açılacağı alan basınçlı anestezi cihazı ile ağrısız ve acısız bir şekilde uyuşturulur. Kanal açımına ön saç çizgisi alanından başlanarak geri hatlara doğru ilerlenir. Ön saç çizgisi alanına açılacak kanalların çapı, yönü ve derinliği çok önemlidir. Mutlaka kişiye özel kanal açıcılar kullanılmalıdır. Saç ekiminde doğal bir görünüm elde etmenin yolu doğru bir kanal açımından geçmektedir. Açılacak kanalların yönü mutlaka mevcut var olan saçların yönünde olmalıdır. Ön saç çizgisine mutlaka tekli saç köklerinin çapına uygun kanallar açılmalıdır. Doğal bir görünüm elde etmek için düz bir hat şekli yerine, girintili çıkıntılı kanal açımı yapılmalıdır. Aksi taktirde çim adam görünümü diye tabir edilen başarısız sonuçlar yaşanır. 

Saç köklerinin açılan kanallara nakledilmesi işlemi ortalama 3 saat sürmektedir. Ekilen saç kökü adedine bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterir. Ön saç çizgisi ve gerisinde kalan iki parmak genişliğindeki alana, alım aşamasında tasnifi yapılan 1’li saç kökleri ekilir. Ön hatta 1’li saç kökleri ekildikten sonra geri hatlara daha önceden tasnifi yapılan 2’li ve 3’lü saç kökleri yerleştirilir. Açılan kanal sayısı kadar saç kökü nakli yapıldıktan sonra saç ekimi işlemi tamamlanır. 

Ortalama 7-8 saat süren FUE saç ekimi ile hayallerinizdeki sık ve doğal görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz.

Fue Saç Ekimi Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Ekilen saç kökleri uzaması kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Saçların tamamen uzaması ve görünümün son halini alması 6-12 ay içinde gerçekleşir.

Saç ekimi; FUT yöntemi ile saç ekimi, FUE Yöntemi ile saç ekimi, DHI saç ekimi, SAFİR FUE saç ekimi şeklinde 4 farklı teknikle yapılır. FUT tekniği günümüzde uygulamadan kalkmıştır. Tüm saç ekim işlemlerimizde ağrısız ve acısız saç ekim tekniği uygulanır.

Evet, mümkündür. Donör alan (ense bölgesi) yetersiz kaldığı durumlarda sakaldan, göğüs kıllarından vb. yerlerden alım yapılabilir. Bu bölgelerden alınan kökler saçın geri bölgelerine sıklaştırma amaçlı nakli yapılır. Ön saç çizgisi hattında kesinlikle kullanılmaz.

Reşit olan her birey saç ekimi yaptırabilir. Bu konuda uzmanların tavsiyesi 25 yaş üzeridir. 25 yaşından önce saç ekilmesini tavsiye etmiyoruz.

Özel cihazımızla basınçlı anestezi uygulaması yapıyoruz. Bu uygulama yöntemi ile lokal anestezi yapılırken ve işlem sırasında herhangi bir acı, ağrı ve yanma hissetmezsiniz.

Saç kökleri ense bölgesinden ve iki kulak hizası üstüne denk gelen yan bölgelerden alınarak ekimi yapılır. Bu bölgelerde yeteri kadar saç kökü olmaması durumunda sakal, göğüs gibi bölgelerden de sıklaştırma amaçlı kıl kökü alınabilir.

Saç ekimi operasyonu günlük aktivitelerinizi kısıtlayıcı bir operasyon değildir. Ancak tüm risklerden korunmak adına ilk 1 hafta çok önemlidir. Görsel açıdan 2 gün sonra yapılan ilk yıkamada rahatsız edici görüntü ortadan kalkar. Ofis ortamında çalışıyorsanız 3. gün işe başlayabilirsiniz. Çalıştığınız ortam tozlu yada hijyen açısından uygun değilse en az 1 hafta sonra işe başlamanız gerekir. İstanbul dışından gelen hastalarımızın 2 gece konaklaması yeterlidir.

Ekim yapılacak alana göre muayenede netleşmekle beraber, genellikle pencere tıraşı yöntemi sayesinde sadece saç kökü alınacak bölge tıraşlanır. Ekim yapılacak bölge uygun ise tıraş edilmeden ekim yapılabilir.

Çok küçük iğne uçları sayesinde ağrı ve acı miminal düzeydedir.

Yüze, boyna, saça, ellere, dekolteye kısaca cildin tüm uygun yerlerine uygulanabilir.

Kaş ekiminde kaç bölgesine tıraş ihtiyacı yoktur. Sadece donör bölge (alım bölgesi) tıraşlanmaktadır.

Saç ekimi yapılacak alan tıraşsız ekime uygunsa ve hastanın talebi bu yöndeyse tıraşsız saç ekimi yapılabilir. Ancak hiçbir operasyonda ekilecek saçların alındığı ense bölgesi tıraş edilmeden işlem yapılamaz. Mikromotor ile alım yapılabilmesi için ense bölgesindeki saçların 0,3 mm kısaltılması gerekir.

Saç köklerini güçlendirmek amacıyla saç analizi sonrası P.R.P. veya mezoterapiyle ikili kombinasyon şeklinde belirli seanslar uygulanarak ense bölgesindeki saç kökleri kaliteli bir ekim için uygun hale getirilir. Saç ekimi yapılacak alandaki mevcut var olan saç tellerinizin kalınlaşması ve hacim kazanması sağlanır. Yeni ekim yapılacak bölgede kan dolaşımı arttırılarak cildiniz saç ekimine hazır hale getirilir. Tüm bu işlemler sonrası daha verimli bir saç ekimi yapmak mümkündür.

Hayır. Implanter pen adı verilen özel kalemlerin iğne uçları kişiye özel olup tek kullanımlıktır.

Uzman personelimiz tarafından saç tıraşınız kliniğimizde yapılmaktadır. Ancak psikolojik olarak kısa saçlara alışma zorluğu yaşayanlar saç ektirmeye karar verdikten itibaren saçlarını kısalttırabilirler.

Alım yapılan bölge 7-10 gün arasında tamamen iyileşir. Bu bölgeyi tıraş edebilirsiniz. Ekim bölgesine ise yaklaşık olarak 3 ay sonra makasla tıraş edebilirsiniz. Makine ile tıraş 6 ay boyunca önerilmez ve saçlar dipten kesilmez.

Kişiden kişiye değişiklik gösterse de genellikle şok dökülme yaşanır. Şok dökülme çoğunlukla 3. haftadan itibaren başlar. Bu geçici bir durum ve tamamen normaldir. Sadece yeni ekilen saç telleri dökülür, kökleri dökülmez.

Saç analizi ve ön görüşme sonrası size uygun olan ekim yöntemi uzmanlarımız tarafından seçilir. Gerekli görülmesi halinde DHI ve FUE bir arada uygulanabilir. DHI daha küçük alanlarda verimli olurken, FUE çok daha geniş alanların kapatılmasında verimlidir.

İşin uzmanı tarafından yapılırsa kesinlikle iz kalmaz. Köklerin alınacağı bölgedeki tel kalınlığına uygun punch'ların kullanılması gerekir. Saç kökleri ile punch'ların çapı eşit olmalıdır.

Evet uygulanabilir. Mezoterapi ve P.R.P. ikili kombinasyonlarında daha çok verim alınabilmektedir.

Evet uygulanabilir. Bunun için yanmış alanın boyutu, yanığın şiddeti ve saç derisi hasar oranına bakılarak ekim planlanabilir.

Saç ekimi işlemi yapıldıktan 72 saat sonra ilk yıkamanız uzmanımız tarafından yapılır. Sonraki günlerde her gün uygun şekilde yıkanması gerekir. Yıkama öncesi özel yumuşatıcı losyon sürülerek 1 saat beklenilir. Ekim alanı ve saç köklerinin alındığı alan iyice yumuşadıktan sonra ilk uygulamada gösterildiği şekilde yıkanır. Saç ekimi sonrası kullanacağınız tüm ürünler kliniğimiz tarafından verilmektedir.

Saç ekimi; dökülen saçlı bölgeye kişinin kendi sağlıklı saçlarının nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi kişiye özel olarak planlanır. Saç ekiminde kişinin dökülmeye dirençli saç kökleri alınarak seyreklik olan veya tamamen dökülmüş kısımlarda açılan kanallara tek tek ekim yapılması işlemidir.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp