Hemoroidal Hastalıklar ve Tedavileri

WOC > Tıbbi Birimlerimiz > Genel Cerrahi > Hemoroidal Hastalıklar ve Tedavileri

Hemoroid Tedavi Yöntemleri

Hemoroid tedavisinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Klasik cerrahi yöntemlerle birlikte minimal invaziv yöntemler ve lazerli tedaviler uygulanmakta, yüksek başarı oranları elde edilmektedir.

Klasik Cerrahi Hemoroid Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Klasik hemoroid tedavi yöntemlerini genellikle derecesi yüksek hemoroidlerde, lazerli operasyona uygun olmayan hemoroidlerde ve bazı durumlarda  tercih ediyoruz.

Açık hemoroid ameliyatı:

Hemoroid tedavisinde kullanılan ilk yöntem, açık hemoroid ameliyatıdır. Açık hemoroid ameliyatı, genel veya lokal anestezi altında bistüri ile hemoroid dokusunun alınması ve alanın açık bırakılması işlemidir.

Kapalı hemoroid ameliyatı:

Açık hemoroid ameliyatına benzeyen kapalı hemoroid ameliyatında hemoroid dokusu çıkarılır ve sonrasında bölge sağlam dokular yardımı ile kapatılır.

Ultrasonik hemoroid ameliyatı:

Klasik cerrahi yöntemleri ile ultrasonik yöntemlerin karışımı olan bu tedavi yönteminde, hemoroid dokuları ses dalgaları ile alınır, sağlam dokuların yapıştırılması ile operasyon tamamlanır. 

Stapler hemoroid ameliyatı: 

İleri derece hemoroid vakalarında uyguladığımız stapler hemoroid ameliyatlarında, tek tek hemoroid dokuları çıkartılarak sağlam dokularla bölge kapatılır.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı

Modern tıp olanakları ile en popüler hemoroid tedavi yöntemlerinden biri olan lazerle hemoroid tedavisinde, lazer cihazı ile hemoroid dokularının içine girilir, hemoroid memeleri kontrollü bir şekilde vaporize edilir (buharlaştırılır). Lazerli tedaviler, klasik cerrahilere oranla çok daha konforludur ve son derece kısa iyileşme süreci sunarlar.

Minimal invaziv hemoroid tedavi yöntemleri

Skleroterapi hemoroid tedavisi: 

Skleroterapi hemorid tedavi yönteminde hemoroid bulunan alana çok ince bir iğne vasıtasıyla kimyasal bir ajan enjekte edilir, hemoroide giden damarlardaki kan akışı azaltılarak hemoroid memelerinin yok edilmesi sağlanır.

Bant ligasyon hemoroid tedavisi:

Bu tedavi yönteminde hemoroid memesine giden damara bant yerleştirilerek, hemoroid memesine giden kanın durdurulması ve hemoroid memelerinin yok edilmesi sağlanır.

Kızılötesi hemoroid tedavisi:

Kızılötesi hemoroid tedavi yönteminde hemoroide giden damarlara kızılötesi ışın vererek hemoroide giden kanın durdurulması ve bu işlemle hemoroid memelerinin yok edilmesi sağlanır.

Hangi yöntem?

Hemoroid tedavi yönteminin seçileceği, yapılacak muayenesi sonrasında, hastanın durumuna ve hastalığın derecesine göre belirlenmektedir. Hasta, hemoroid belirtileri ile karşılaştığında beklemeden uzman hekimlere başvurarak uygun hemoroid tedavisi yöntemi ile hastalık başlangıç evresinde iken tedavisini planlamalıdır.

Hemoroidal Hastalıklar ve Tedavileri Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp