İleri Terleme Tedavileri

WOC > Tıbbi Birimlerimiz > Medikal Estetik > İleri Terleme Tedavileri

İleri Terleme Tedavisi

Aşırı terleme (hiperhidroz), hayat koşulları ve vücudun ısı kontrolünden bağımsız olarak fazla miktarda terleme durumudur. Hiperhidrozu olan hastaların terlemesi için aşırı hareket etmelerine gerek yoktur. Hareketsiz olsalar dahi oturdukları yerde aşırı derece terleyebilirler, ve bu hayatlarını etkiler.

İleri Terleme (Hiperhidrozi) Nedir?

Vücudumuz verdiği tepkilerde o kadar uzman ki her tepkinin bir nedeni var. Örneğin hiperhidroz hastası yani aşırı terleme sıkıntısı çeken bir kişinin ter bezleri olması gerektiğinden fazla çalışınca doğal denge bozulmaktadır. Terleme, dünyada sadece insanlara lütfedilen bir özellik. Terlemede ki asıl amaç dışkı yoluyla atılamayan atıkları terleme yoluyla atabilmektir.

Neden Terleriz?

Vücudumuz dediğimiz gibi mükemmel bir sistem dahilinde ilerliyor. Terlemenin ana nedenlerinden biri de vücut sıcaklığını dengeleme görevi görmesi. Ama denge bozulduğunda ileri terleme ortaya çıkar.

Terleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

El ve koltuk altında terlemeye neden olan sinirler göğüs boşluğunda omurganın yanında kaburgaların ise üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle el ve koltuk altı terlemesi ameliyatları akciğer boşluğunda yapılmaktadır.

El ve koltuk altı terlemesinin ameliyatı genel anestezi altında ameliyathanede yapılır.

Hangi tarafın ameliyatı yapılıyorsa o taraftaki akciğer söndürüldükten sonra ameliyat yapılır. Söndürülen akciğer şişirildikten sonra diğer tarafın ameliyatına geçilir.

Torakoskopik denilen kapalı ameliyat yöntemiyle yapılan aşırı terleme ameliyatı 5 mm. tek bir delikten gerçekleştirilir.

Kapalı yöntemle akciğer boşluğuna girilip terlemeye neden olan sinirin ilgili bölümü bloke edilir veya çıkartılır. T3 T4 T5 denilen kaburga üzerinde giden sinirler bulunmaktadır. Genellikle aşırı el terlemesi olanlardaki problem T3 bölgesindedir. Koltuk altı bölgesi T3 - T4  bölgesidir. Hastanın şikayetine göre ameliyatta çıkartılan bölgeler değişebilmektedir. 

Sağ taraf ve sol taraf için ameliyat aynı seansta yapılmaktadır.

İleri Terleme Tedavisi ve Çözümü

Krem, Jel ve Spreyler

Aşırı el-koltuk altı terlemesinde ilk tercih edilen tedavi yöntemi krem, jel ve spreylerdir. Bu tedavilerin etkili olabilmesi için; yüksek dozlarda, haftada birkaç kez olmak üzere ömür boyu sürdürülmesi gerekir. Zaman içinde etkide azalma ve uygulanan deri alanında tahrişler olabilir.

Elektrik Akımı

Bir diğer yöntem de düşük voltaj elektrik akımı uygulaması olan iyontoferezdir. El-ayak terlemesinde kullanılabilir. Özel bir donanım gerektiren bu masraflı yöntem oldukça zahmetlidir. Metal protezi ve kalp pili olanlara uygulanamaz.

Botoks Enjeksiyonu

Hiperhidrozis tedavisinde en sık başvurulan yöntemlerden biri de botoks enjeksiyonudur. Koltuk altı, el-ayak terlemelerinde uygulanan bu yöntemde; toksinin bölgesel olarak enjeksiyonu ile terlemeyi sağlayan sempatik sinirler felç edilerek ter bezlerinin faaliyetini durdurmak amaçlanır. Uygulama sonrası 6 ay terlemeyi önleyen bu yöntem, yaklaşık 6 ay aralıklarla tekrarlanmalıdır. Oldukça pahalıdır.

Aşırı Terlemenin Doğal Çözümü Var mı?

“Aşırı terleme nasıl önlenir?” diye soran bazı hastalar internette karbonat, yeşil çay, elma sirkesi, zerdeçal, kuru nane gibi bazı bitkisel ürünlerin aşırı terleyen kişiler tarafından kullanıldığını görebilir. Bu yöntemler aşırı terlemeden dolayı ortaya çıkan kötü kokuyu engellemek ya da biraz daha az terlemek için kimi zaman tercih edilir. Ancak aşırı terleme bitkisel çözümler ile kanıtlanmış bir tedavi yöntemi değildir ve  geçirmesini sağlayan bir yöntem değildir. Bu yüzden de uzman doktor eşliğinde aşırı terleme tedavisi görülmelidir.

İleri Terleme Tedavileri Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp