Jinekomasti

Jinekomasti

Kadın tipi meme yapısının erkeklerde oluşmasına Jinekomasti denir. Bazı ilaçların yan etkileri (kortizon vb), hormonların düzensiz çalışması, genetik faktörler ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişen erkeklerdeki meme büyümesi son yıllarda ciddi oranda artış göstermektedir. Ortalama her 3 erkekten biri bu sorunu yaşamaktadır. Yaşanan bu olumsuz durum, erkeklerde yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmekle birlikte, psikolojik etkileri de çok yüksek seviyededir. Bu psikolojik etkiler neticesinde; depresyon, duygu durum bozuklukları, kaygı duyma ve utanma, kıyafet seçiminde zorlanma, özgüven eksikliği, arkadaşlarıyla birlikte deniz yada havuza girememe, cinsel birlikteliklerinde karanlık ortam tercihi gibi psikolojik temelli sorunlar ortaya çıkmaktadır. 

Meme bezlerindeki büyüme (glandüler tip) ile yağ dokusunda büyüme (yağlı tip) durumu bazı bireylerde her ikisi aynı anda görülür (miks konnektif tip). Erkeklerde sadece meme bezlerinin büyümesi durumunda kadın memesine benzer bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Sadece yağ dokusuna bağlı büyümelerde ise sarkık ve biçimsiz bir kitle durumunu alır. 

Sadece yağ dokusundan oluşan büyümeler liposuction (yağ alma) tekniğiyle alınarak, kişinin vücut yapısına orantılı bir görünüm elde edilir. Yağ dokusunun yanında meme bezlerinde de büyüme var ise, liposuction (yağ alma) ile birlikte, bezlerdeki fazlalıklar da cerrahi müdahale ile alınıp ideal ölçülere getirilir.


Jinekomasti Tedavi yöntemleri nelerdir?

Jinekomasti tedavisi için ilk başta buna sebep olan problemin saptanması gerekmektedir. Jinekomasti probleminin sebebi olan hastalık durumu tedavi edilmesiyle birlikte meme büyüklüğünde gözle görülür bir küçülme yaşanmaktadır. Tedavi sonrasında bile küçülme olmamışsa veya meme büyümesinin sebebi tam olarak tespit edilememişse cerrahi müdahale kaçınılmaz hale gelir. 18-30 yaş arası erkeklerde daha fazla görülen jinekomasti, sebep olan problemin tedavisiyle birlikte %33 oranında iyileşme sağlamaktadır. Cerrahi müdahale öncesinde tüm tedavi seçenekleri uygulanmalıdır. 

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Her ameliyatta olduğu gibi jinekomasti ameliyatlarında da, ameliyat öncesi planlama çok önemlidir. Jinekomasti tipine ve sebebine bağlı olarak farklı cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Bu operasyonla memenin vücut standartlarına uygun hale getirilmesiyle birlikte atletik, fit ve formda bir göğüs yapısına ulaşmak başarılı bir ameliyatın en önemli sonuçlarındandır. Günümüz estetik değerlerine göre, amaç meme küçültme olsa da, sonuç sağlıklı ve atletik bir vücut tasarımı şeklinde olmalıdır. 

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi (uyutularak) altında yapılmaktadır. Meme başına yakın bölgede, küçük dairesel ve mikro kesiler ile meme içindeki fazlalıklar alınır. Ameliyat sonrasında hiçbir iz kalmamaktadır.Jinekomasti ile derece ise deri fazlalıkları da operasyon esnasında alınır ve küçülen meme dolgun bir görünüme kavuşturulur. 

Jinekomasti Ameliyatında Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Jinekomasti ameliyatlarında lazer lipoliz ve liposuction teknikleri kullanılmaktadır. Meme bezlerinin büyümesi ile oluşan jinekomasti durumunda, cerrahi müdahalenin yanında genellikle liposuction tekniği kullanılmaktadır. Sarkmış ve ciltte çatlaklara neden olmuş jinekomasti durumunda ise bölgenin gerilmesi, sıkılaşması ve form tutmasını amaçlayan lazer lipoliz tekniği kullanılmaktadır. Ortalama ameliyat süresi 2 saattir. 

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Hasta, ameliyat sonrası aynı gün taburcu olabilmekle birlikte, bir gece hastanede kalması tavsiye edilmektedir. Ameliyat sonrasında ortalama 3 hafta, kişiye özel tasarlanmış korse kullanılmalıdır. İlk 1 hafta ağır kaldırma, ani hareketler ve spordan kesinlikle uzak durulmalıdır. İlk 10 günlük süreçte uyurken sırtüstü pozisyonda yatılmalıdır. Ameliyattan 2 hafta sonra çalışma hayatına başlanabilmektedir. İlk 1 ay aşırı sıcak ortamlardan ve terlemekten kaçınılmalıdır. 6 haftadan sonra sıcak su ile duş alınabilir. 
 

Jinekomasti Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Merhaba,minimal durumlarda liposuction ile tedavi yeterli olmaktadır,ileri derece Jinekomasti durumlarında ise yağ alımı ile birlikte deri fazlası da almak gerekebilir

Hasta ağırlık taşıma gerektirmeyen bir işte ise genellikle 5/7 gün içinde işe dönüş yapar,bu işlem sonrası 4 hafta kolları çok yormamak, ağırlık taşımamak, yoğun spor yapmamak gerekir, gündelik işlere ise 3. gün itibarıyla rahatlıkla dönülmektedir.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp