Laparoskopik Mide Küçültme Cerrahisi

WOC > Tıbbi Birimlerimiz > Genel Cerrahi > Laparoskopik Mide Küçültme Cerrahisi

Laparaskopik mide küçültme cerrahisi nedir?

Laparoskopik tüp mide ameliyatı günümüzde artan bir eğilim gösteren obezite sorunu ve aşırı kilolar insan sağlığını tehdit eder hale çözüm olarak geliştirilmiştir. Çeşitli yolları deneyerek kilo vermeyi başaramayan kişiler en nihayetinde cerrahi bir müdahale ile bu işi kontrol altına alma yoluna başvurmakktadırlar. Laparoskopik tüp mide ameliyatı bu aşamada karşımıza çıkan etkin bir cerrahi müdahale yöntemidir.

Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatında laparoskopik cerrahi yöntemin tercih edilmesinin ana nedeni; hastada büyük bir kesi yapılmadığı ve bağırsaklarla fazla oynanmadığı için işlem sonrası vücut fonksiyonlarının çok kısa sürede normale dönmesi ve en önemlisi de açık yöntemlere göre hastaların çok daha az ağrı duymaları ve daha az ağrı kesici ilaçlara gereksinim duymalarıdır. Hastaların ameliyattan bir süre sonra hiçbir ize rastlamayacakları derecede küçük delikler açılarak bu işlem yapılır. Laparoskopik tüp mide ameliyatı yapılırken hastanın karnına birkaç delik açılarak bu deliklerden içeri trokar ismi verilen aletler sokulur. Trokarların bir tanesinin içinden görüntüleme yapabilmek için kamera, diğerlerindende işlemi yapabilmek için gerekli olan aletler sokulmaktadır. Karın içerisinde rahat çalışabilmek ve görüntü elde edebilmek için ilk önce karın içine karbondioksit gazı verilerek şişirilir.

Laparoskopik tüp mide ameliyatını yapan doktorun gördüğü görüntüleri o an ameliyathanede bulunan tüm yardımcı personelde gördüğü için süreç daha hızlı bir şekilde ilerler. Ameliyatın genel anestezi altında ortalama 1 – 1,5 saat sürdüğü görülmektedir. Bu sürenin hastanın genel durumu, önceden geçirmiş olduğu operasyonlar ve müdahale sırasında karşılaşılabilecek komplikasyonlara göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı Kimler için Uygundur?

Bu yöntemin uygulanabilirliğine olanak sağlayan yaş aralığı 16-79 arasıdır. Kişilerin Dünya Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği’nin açıkladığı ameliyat sınırı kilo aralığında bir kilodaysanız ve bu kilonun getirmiş olduğu ciddi rahatsızlıklar yaşanıyorsa laparoskopik tüp mide ameliyatı sizin için uygundur diyebiliriz. Obezite ile birlikte görülen, vitamin ve mineral eksiklikleri, bypass sonrasında sorun oluşturma ihtimali olan rahatsızlıklar, chron hastalığı gibi hastalıklar mevcutsa veya daha önceden geçirilmiş önemli karın bölgesi ameliyatları varsa, uzun ameliyatlara dayanamayacak kalp ve ya akciğer sorunları mevcutsa bu hastalara kesinlikle Laparoskopik tüp mide ameliyatı uygun görülmemektedir.

Laparoskopik Mide Küçültme Cerrahisi Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp