Meme Estetiği

Meme Estetiği

Göğüs estetiği operasyonları dünya genelinde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Sağlıklı bir yaşam ve güzel görünüm için ideal meme ölçüleri çok önemlidir. İdeal vücut yapısına uygun, dik ve dolgun yapıdaki göğüs görünümü her kadının arzusudur. Her kadında yapısal, gelişimsel, hormonal veya emzirmeye bağlı faktörler sebebiyle deformasyonlar yaşanmaktadır. Ölçü bakımından uygun olsa bile, yaşa bağlı ve diğer faktörler sebebi ile sarkmalar sıklıkla görülmektedir. Erken alınan önlemler ve uzman ellerde yapılan estetik operasyonlar ilerleyen süreçte telafisi zorlaşan meme görünümlerinin de önüne geçmektedir. 

Meme Büyütme

Meme büyütme, dışı insan vücuduna uyumlu özel materyal ile kaplı, içi silikon veya serumla doldurulan meme protezlerinin özel teknikler ve kişiye özel estetik planlaması ile meme altına yerleştirilmesi operasyonudur.

Bu işlem en çok meme küçüklüğü görülen kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Herhangi bir yaş sınırlaması olmamakla birlikte en çok 20-35 yaş grubu tarafından tercih edilmektedir. 

Hamilelik sonrası, meme kanseri ameliyatları sonrası, ani kilo kaybına bağlı yağ dokularının erimesi sonrası gibi oluşan sorunlar üzerine meme boyutlarını en ideal ölçülerine kavuşturmak için en etkin kullanılan yöntemdir. Meme altına yerleştirilecek olan protez tercihi kişiye özel ve ideal boyutlarda olması gerekmektedir. Omuz genişliği, boy, kilo, meme dokusunun kalınlık durumu protez tercihinde en önemli kriterlerdendir. 

Ameliyat süresi ortalama 2-3 saat arası sürmektedir. Ameliyat sonrası sosyal hayata dönüş süresi ameliyat tekniğine göre değişmektedir. Meme dokusu altına yerleştirilen implatlar sonrası süreç daha ağrısız ve erken iyileşme ile sonuçlanırken, kas altına yerleştirilen implantlar da iyileşme süresi biraz daha uzamaktadır. Ağrı yaşanma oranı da biraz daha fazladır. Ameliyattan 1 gün sonra hastaneden taburcu olmak mümkündür. Ameliyat sırasında atılan dikişler, süreç içerisinde erimektedir. Ameliyat sonrası dikiş alma işlemine gerek duyulmamaktadır. Ameliyattan 1 gün sonra uçağa binilebilirken 2.günden sonra rahatlıkla otomobil kullanılabilmektedir. 

Meme Dikleştirme

Alınan kiloların geri verilmesi, emzirme veya cilde zarar verebilecek kremlerin kullanılması sonucu oluşan sarkmalarda, meme dikleştirme ameliyatı ile ideal görünüme kavuşmak mümkündür. 

Sarkma sonucu dolgunluğu azalan memede oluşan fazlalık deri tabakası alınarak implant uygulaması yapılır. Fazlalık deri uygun oranda ve üst bölümlerden alınarak memenin askıda kalması ve dik durması sağlanmaktadır. Her iki memenin vücuda olan açısı ve ebat eşitliği bu operasyonun en önemli başarı kriteridir. Meme dikleştirme operasyonlarıyla meme büyütme operasyonu aynı anda yapılabilmektedir. Ameliyat süresi ortalama 2-3 saattir. Ameliyattan 2 gün sonra taburcu olunabilmektedir. Eriyebilen dikişler kullanıldığı için ameliyat sonrası dikiş alma uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ameliyat sonrası iyileşme süresi 2 haftadır. Ameliyattan 2 gün sonra uçakla seyahat edilebilmektedir. 1 hafta sonra da otomobil kullanmaya başlanabilir. 
 

Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonları estetik cerrahi bir operasyon olmasının yanında, insan vücudunda önemli rahatsızlıkları tedavisini de amaçlamaktadır. Vücut yapısına oranla aşırı büyük meme; boyun, sırt ve şiddetli bel ağrılarına yol açmaktadır. Bazı durumlarda kamburluk ve omurga eğriliklerine yol açtığı görülür. Meme küçültme operasyonları estetik bir görünüm kazanmakla birlikte vücudun diğer bölgelerinde oluşturduğu hasarları da tedavi amacı taşımaktadır. Operasyonun başarı kriterlerinin başında kalıcı bir iz oluşmaması gelmektedir. Vücudun anatomik yapısına uygun boyutlarda ve görsel anlamda estetik normlara göre bir ameliyat planlaması, başarılı bir sonuç almanın olmazsa olmazıdır. Meme altı bölgedeki yağ fazlalıkları liposuction tekniği ile alınabilmektedir. Operasyon süresi ortalama 2-3 saat sürmektedir. Operasyondan 2 gün sonra taburcu olunabilir. Taburcu olduktan sonra uçak yolculuğu yapılabilir. Operasyondan 10 gün sonra otomobil kullanmaya başlanabilir. Tamamen iyileşme süresi 20 gündür. 

Meme Estetiği Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Kozmetik ve tıbbi sebeplerden (kanser sonrası meme yapılandırması gibi) birçok teknik ile 'Meme Estetiği' sağlanabilmektedir. Estetik anlamda meme estetiği denilince ilk akla gelen 'Meme Büyütme' ameliyatıdır. Meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ameliyatları en sık yapılan ameliyatlardır. Bazı durumlarda dikleştirme ameliyatına ek olarak silikon implant da kullanmaktayız.

Tüm ameliyatlarda memnuniyeti sağlayan en önemli konu hastanın nasıl bir sonuç beklediğini iyi analiz etmektir bunun için de iyi bir iletişim ve detaylı muayene şart, işlem öncesi hastamızın genel tıbbi durumunu bir bütün olarak değerlendirip işlem sonrası genel süreç hakkında detaylı bilgi verilir ve muayene sağlanır ve hastanın ihtiyacına göre teknik belirlenir ( meme büyütme-meme küçültme-meme dikleştirme gibi). Meme büyütme gerekiyorsa protezin şekli/boyutu belirlenir. Ameliyat günü hasta hastaneye yatış işlemleri yapılıp tek kişilik özel odasına alınır, genel anestezi ile yapılan bir işlem olduğu için hastanın oruçlu gibi 8 saatlik açlığı gerekmektedir, anestezi muayenesi ve işlem öncesi tıbbi durumun uygunluğunu görebilmek için kan tetkikleri yapılır, tıbbi bir engel yok ise ameliyata alınır, ameliyat yapılacak işlem ve anestezi süreci ile ortalama 1\4 saat sürmektedir, işlem sonrası hasta uyandırma odasına alınır ve kısa bir süre istirahat eder, sonrasında ameliyat sonrası 6-8 hafta kullanacağı medikal korse/sütyen giydirilmiş olarak tekrar servisteki odasına alınır ve 1 gece hastanede misafirimiz olur. Hastanede kaldığı süreçte ilaç tedavisi serum/damar yolu ile yapılmaktadır ve estetik hemşirelerimiz tarafından gözetim altındadırlar, ertesi sabah plastik cerrahımızın kontrolü sonrası hasta taburcu olur, dren kullanılmışsa ve aktif bir kanama/sızıntı durumu yoksa taburcu olurken çıkarılır. Doktorumuzun uygun gördüğü günlerde kontrolleri sağlanır, genelde 3. gün/ 5. gün ve 1. haftada kontroller yapılmaktadır, İstanbul dışından gelen hastalarımızın 7-9 gün istanbul'da kalması yeterlidir, genellikle eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınması gerekmez yada 1. hafta kontrolünde alınabilecek dikişler var ise alınıp pansumanı sağlanır, bu süreçte antibiyotik/ ağrı kesici/ ödemler için ek ilaçlar ile ilaç tedavisi devam eder. Meme estetiği ameliyatları cerrahi kesi gerektiren işlemlerdir, bu sebeple ameliyatın türüne göre boyutu/şekli değişen estetik dikişler atılmaktadir. İzlerin iyileşmesi hastadan hastaya değişse de 6-12 ay içinde genellikle %20-25 civarnda belli/belirsiz bir iz kalabilir, ameliyattan 3-4 hafta sonra iz kremine başlanır ve tedavi desteklenir. İstanbul dışından gelen hastalarımızın ülkelerine döndükten sonra fotograf-videolar ile kontrol süreçleri devam eder ve iyileşme takip edilir.

Meme estetiğinde hangi işlemin yapılacağına göre kesi izi, şekli, boyutu değişmektedir. Meme büyütme işleminde protez 3 farklı yerden yerleştirilebiliyor, genellikle meme altında balen kısmına denk gelen yerden yerleştiriyoruz ve 2-4 cm civarında bir kesi ile yerleştiriliyor, ek olarak meme başı ve koltuk altından da yerleştirilebildiği için o bölgelerde de kesi/iz olmaktadır. Meme küçültme/ dikleştirme işlemlerinde ise memenin mevcut boyutu ve istenen sonuca göre meme başında yarım ay şeklinde, meme başında halka şeklinde, halkaya ek olarak meme başından aşağı inen ve lolipop şekeri gibi görünen yada meme başında halka+ters T şeklinde kesiler ile işlem sağlanmakta. Hangi ameliyat olursa olsun ilk haftalarda belirgindir, 9-12 ay içinde silikleşir, belli/belirsiz ve rahatsız etmeyen bir durumu gelir. Yoğun sigara/ alkol kullanan, yaraları yavaş iyileşen hastalarda iz iyileşme oranı değişebilir, ameliyat sonrası 3/4. haftada iz kremi ile tedavi desteklenmeye başlanır.

Meme büyütme için kullanılan birkaç teknik vardır, en sık kullanılan silikon implant/ protez ile büyütme ve hastanın kendi yağ dokusu ile büyütme işlemidir, iki durumda da emzirmeye engel bir durum yoktur.

Hastanın boyu/kilosu, mevcut sarkma oranı, meme dokusu miktarı, nasıl bir sonuç beklediği, deri elastikiyeti gibi birçok faktör düşünülerek boyut seçimi yapılmalıdır.

Küçültülen göğüslerde hormonal etkilerle, kilo almakla, hamilelikle bir miktar büyüme olabilir. Gerekirse hastalara ikinci bir operasyon daha yapılabilir.

Birçok hasta silikonların sadece büyütme amaçlı kullanıldığını düşünse de dekoltedeki dolgunluğu sağlayabilmek, minimal sarkmaları engellemek, hacim kaybını gidermek gibi sebeplerle dikleştirme ile birlikte silikon da kullanılabilir. Hastanın nasıl bir boyut istediğine göre protezin boyutu seçilir.

Meme büyütme için ek sık kullanılan 2 teknik vardır. Silikon implant ile meme büyütme ve hastanın kendi yağ dokusunu kullanarak yağ enjeksiyonu ile meme büyütme teknikleridir. Kalıcılık ve memeye verdiği form düşünüldüğünde silikon implant yağ enjeksiyonuna göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Yağ enjeksiyonu da çok güvenli bir seçenek fakat her yaptırmada enjekte edilen yağın ortalama %30-50' si erimekte yani yaptırdıkça kalıcılığı artan bir işlem bu sebeple çok sık tercih edilmiyor. Son yıllarda özel dolgu maddeleriyle de meme büyütme işlemi yapılmaya başlansa da yeni kullanılmaya başlanan maddeler ve vücudun ileride ne tepki vereceği tam olarak bilinemiyor, silikon implantlar çok uzun süredir kullanıldığı için çok daha güvenilir gördüğümüz bir yöntem. Yağ enjeksiyonunda ise kendi hastanın kendi yağ dokusu kullanıldığı için vücutla sağlık açışından uyumlu. Meme büyütme için kullanılan özel dolgu maddelerini enfeksiyon açısından da riskli gördüğümüz için önermiyoruz.

Hangi işlemin yapılacağına göre değişmekle beraber bazı hastalarda ilk 6-12 ay yani iyileşme döneminde işlemde yapılan kesi/dikişlerden dolayı his kaybı olabilir fakat bu geçici bir durumdur ve genellikle 1. yıl sonunda düzelmektedir. Dikkatli yapılan bir meme estetiği ameliyatında iyileşme dönemi bittikten sonra his kaybı olmaz.

Hastanın vücut ölçülerine göre normal standartlarda yapılmış bir meme protezi dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz, normal sınırları zorlayan boyutlarda yapılan silikonlar doğal görünmez ve dışarıdan bakıldığında belli olabilir. Hasta büyük bir göğüs istiyor olabilir, nasıl bir sonuç beklediği ve mevcut durumu iyi değerlendirilip istediği boyuta uygunluğu yada işlem sonrası yaşayabileceği avantaj/dezavantajları mutlaka bilgi verilmelidir.

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında göğüsler dolgunlaşır, yeniden hacim kazanır fakat göğüslerin yeniden sarkmasını önleyemez. Kilo alıp verme, yaşın ilerlemesi, yer çekimi veya tekrar doğum yapma gibi nedenlerle göğüsler uzun vadede yeniden sarkabilir. İhtiyaç durumunda tekrar dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Kas deformasyonu olan, içi boşalmış, dekolte kısmı çökük göğüslerde dikleştirme işlemine ek olarak silikon implant yada hastanın kendi yağ dokusu ile yağ enjeksiyonu işlemi de yapılabilir, bu işlem minimal sarkmaları önlemeye yardımcı olup memenin daha uzun süre formda kalmasını sağlar.

Emzirme bitmiş olsa dahi 6 ay beklenmesini öneriyoruz. 6 ay sonunda hem süt artık tamamen bitmiştir hem de süt kanallarındaki doluluğa bağlı meme dolgunluğu geçmiş olur ve gerekecek işlem daha doğru tespit edilir.

Meme estetiği ameliyatının ertesi günü hasta evine dönebilir ve normalinde daha yavaş hareketler ile kendi ihtiyaçlarını giderebilir. Ameliyattan sonra 3- 4 gün evde hafif istirahat önerilmektedir. Meme estetiği sonrasında genellikle 1 hafta içinde kişi hem sosyal hem de iş yaşamına dönebilmektedir fakat ağır fiziki aktivite isteyen işi olan hastalar için bu süre 3- 4 haftaya uzayabilir.

Cerrahi uygulamalarda açık yaraların iyileşme süreci ortalama 4-6 haftadır. Göğüs estetiğinden 4 hafta sonra denize/havuza girebilir fakat dikişli işlemler olduğu için güneşlenme izlerin iyileşmesini olumsuz yönde etkileyebilir, bu sebeple dikişlerin kapatılması/korunması tavsiye edilir.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp