Mide Botox Uygulaması

WOC > Tıbbi Birimlerimiz > Genel Cerrahi > Mide Botox Uygulaması

Mide Botoksu Nedir?

Mideye botoks uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan bir kilo vermeye yardımcı yöntemdir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir.

Kimler İçin Uygundur?

Mide botoksu kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Mide botksu uygulaması işlemi bir ameliyat değildir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemeliyiz. Mide botoksu, fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar için ideal bir yöntemdir. Midesinde ülser veya gastrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılır ve tehlikeli bir yan etkisi bildirilmemiştir. Mide botoks uygulamasının literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

Mide Botoksunun Kilo Verdirme Garantisi Var mı?

Hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi olamaz. Mide botoksu, mucizevi bir tedavi gibi görülmemelidir. Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimalinin olduğu bilinmelidir.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide botoksu endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik gözlem yeterlidir. Mide botoksunun etkisi 4-6 ay sonra kaybolur. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

Botoks İle Şişkinlik Yaşar Mıyım?

Mide botoks işleminin sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Bağırsak tembelliğiniz varsa, artırıcı bir etki yapmaz. Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, (eğer bağırsak tembelliğiniz varsa bu durumu diyetisyeninize belirtiniz), bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir.

Botoks Vücuda Dağılır Mı?

Mide botoks işleminden sonra sistemik yayılım gösterilmemiş olup tamamen lokal olarak sinir iletimini bloke ettiği ve dolayısıyla acıkmayı geciktirdiği gözlenmiştir.

Gebelerde Ve Emzirenlerde Uygulanabilir Mi?

Gebelerde ve emzirenlerde kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır.

Mide Botoksu Uygulamasından Beklenti Nedir?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide Botox Uygulaması Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp