Traşsız Saç Ekimi

WOC > Tıbbi Birimlerimiz > Saç Ekimi > Traşsız Saç Ekimi

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir ?

Tıraşsız saç ekimi ön hat çizgisinde ,  tepe bölgesinde ve saçlı derinin  çeşitli noktalarında bir takım dökülmeler veya  genel seyreklikler durumunda seyreden saç dökülmelerinde tercih edilen ekim yöntemidir. Tıraşsız saç ekimi geldiğinde akla kafanın hiç tıraş edilmemesi gelse de alım yapılacak dönor bölgenin(ense bölgesi) tıraşlanması gerekmektedir.

Tıraşsız Saç Ekimi Aşamaları

Kapsamlı bir ön muayene ve saç analizi yapıldıktan sonra, dökülme açıklığı bulunan bölgenin ölçümü yapılır. Bu ölçüm neticesinde donör bölgeden alınacak greftlerin yaklaşık olarak sayısı belirlenir.

 *Donör bölgenin(ense kısmı) tıraşlanması

*Lokal anestezi

*Saç köklerinin alınması

*Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması ve açılan kanallara saç köklerinin nakledilmesi

Saç tıraşı ortalama 10 dakika sürmektedir.Saç köklerinin alınacağı ense bölgesi mutlaka 0 numara olacak şekilde tıraşlanmalıdır.

Lokal anestezi ortalama 20 dakika sürmektedir. Saç köklerinin alınacağı bölge belirlenip çizim işlemi yapılır.. Çizilen  bölgelerin üzerinden ağrısız anestezi cihazı ile, 5’er cm arayla anestezi uygulanır. Ağrısız, acısız ve konforlu bir saç ekimi için basınçlı (iğnesiz) anestezi cihazı kullanılmalıdır.

Saç köklerinin mikromotor yardımı ile tek tek alınması işlemi ortalama 3 saat sürmekle birlikte, alınacak greft sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Lokal anestezi ile önceden uyuşturulan donör bölgeden alınacak saç kökleri tamamen homojen bir seyreltme şeklinde olmalıdır. Alım aşamasında saç köklerinin çapına uygun punch’lar tercih edilmelidir. 1’li saç köklerinin alımı için daha küçük çapta punch kullanırken 2’li ve 3’lü saç kökleri alınırken, daha büyük çapta punch’lar kullanılmalıdır. Alınan saç köklerinin zarar görmemesi için uygun punch seçimi çok önemlidir. Alınan saç kökleri mutlaka kök sayısına göre ayrı ayrı tasnif edilmelidir.

Ön saç çizgisi belirlenip çizilir. Çizim işlemi ile birlikte kanalların açılacağı alan basınçlı anestezi cihazı ile ağrısız ve acısız bir şekilde uyuşturulur. Kanal açımına ön saç çizgisi alanından başlanarak geri hatlara doğru ilerlenir. Ön saç çizgisi alanına açılacak kanalların çapı, yönü ve derinliği çok önemlidir. Mutlaka kişiye özel kanal açıcılar kullanılmalıdır. Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması ortalama 1 saat sürmektedir.

. Ön saç çizgisi ve gerisinde kalan iki parmak genişliğindeki alana, alım aşamasında tasnifi yapılan 1’li saç kökleri ekilir. Ön hatta 1’li saç kökleri ekildikten sonra geri hatlara daha önceden tasnifi yapılan 2’li ve 3’lü saç kökleri yerleştirilir. Saç köklerinin açılan kanallara nakledilmesi işlemi ortalama 3 saat sürmektedir.Bu süre zarfı kişiden kişiye değişkinlik gösterebilmektedir.

Tıraşsız Saç Ekiminde Tıraş Çeşitleri:

Amerikan Tıraşı: Donör bölgenin(ense kısmı) 0 numara olacak şekilde tıraş edilip ekim alanındaki saçların tıraşlanmaması işlemidir.Bu tıraş şeklinde, tıraş edilen alan daha büyük olduğundan dolayı yüksek rakamlarda saç kökleri alınabilir.

Pencere Tıraşı: Donör bölgenin(ense kısmı) saçlarının uzun olması gerekmektedir.Ense kısmındaki saçlar ortadan ayrılarak iki parça olacak şekilde toplanır.Ortada kalan alan az miktarda alınacak greft,saç kökü sayısı kadar tıraş edilir.Böylelikle hasta saçlarını açtığı zaman alım yapılan alanın üstü kapanmış olur ve belli olmaz.Sıklıkla bayan hastalarda görüntünün etkilenmemesinden dolayı tercih edilen bir yöntemdir.Bu yöntemde tıraşlanan alan dar olduğundan dolayı alınacak saç kökü sayısı nispeten daha düşüktür.

Tıraşsız saç ekiminde saçlar kesilmediğinden dolayı, ciltte saçlardan dolayı nemli bir ortam oluşabilir. Bu nemli ortam alım ve ekim yapılan kısımlarda kısmi enfeksiyonlara yol açabileceğinden ciddi bir tedavi protokolü izlenmesi gerekir.

Tıraşsız Saç Ekimi İle Tıraşlı Saç Ekimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

* Tıraşsız saç ekimi yöntemi, saç ektirmenin ortaya çıkardığı sosyal algının kişiler üzerindeki psikolojik baskısını ortadan kaldırır.

* Bu yöntem, mevcut saç stilinden vazgeçmek istemeyen, belirli bir tarza bağlı olan kadın ve erkeklerin istediği tarzı aynen sürdürebilmesini sağlar. Bu durum, birçok kişinin bu yöntemi tercih sebebi olmuştur.

* Normal saç ekimi yönteminde saçlar kazınır veya kısaltılır. Bu, bazı kişiler için sorun arz etmektedir. Fakat tıraşsız saç ekimi yönteminde kişilerin gündelik yaşamına dönmesi oldukça hızlıdır. Ancak saç köklerinin alınacağı ense bölgesi her halükarda tıraşlanmak zorundadır.

* Saç ektirmek isteyen kadınlarda pencere yöntemi uygulanır. Bu yöntem sayesinde saçlarını kısaltmak zorunda kalmaz. Bu sebeple kadınlar için tıraşsız saç ekimi yöntemi diğer yöntemlerden bir adım öne çıkmaktadır.

Traşsız Saç Ekimi Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp