Yanık Bölge ve Saç Ekimi

WOC > Tıbbi Birimlerimiz > Saç Ekimi > Yanık Bölge ve Saç Ekimi

Yanık Bölge Saç Ekimi Nedir?

Saç köklerinin kaybından dolayı yanık deride saç çıkması gerçekleşmez. Özellikle kafa derisinde yanık kazası geçirmiş kişiler, yanık sonrası oluşan saçsız izlerini (yanık izi alopesi) saklamanın yollarını aramaktadır. Saç ekimi, kafa derisindeki yanık izlerini tedavi etmenin en etkili yollarından biridir. Saç ekimine karar vermeden önce;

• Yanmış alanın boyutu
• Yanığın şiddeti
• Saç derisinin hasar oranına bakılmalıdır.

Yanık Bölge Saç Ekiminde hatırlanması gereken en önemli kısım yanık bölgenin travma durumuna ve derecesine göre saç ekim uzmanının değerlendirilmesiyle saç ekim işlemi birden fazla seanslar olarak da uygulanabilecek olmasıdır.

Yanık Bölge Saç Ekimi  Aşamaları:

*Saç tıraşı

*Lokal anestezi

*Saç köklerinin alınması

* Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması ve saç köklerinin açılan kanallara nakledilmesi

Saç tıraşı ortalama 10 dakika sürmektedir. Saçların alınacağı ense bölgesi mutlaka sıfır numara tıraş edilmek zorundadır.

Lokal anestezi ortalama 20 dakika sürmektedir. Saç köklerinin alınacağı bölge belirlendikten sonra donör bölge (ense kısmı) çizilir. Çizilen bölgelerin üzerinden ağrısız anestezi cihazı ile, 5’er cm arayla anestezi uygulanır. Ağrısız, acısız ve konforlu bir saç ekimi için basınçlı (iğnesiz) anestezi cihazı kullanılmalıdır.

Saç köklerinin mikromotor yardımı ile tek tek alınması işlemi ortalama 3 saat sürmekle birlikte, alınacak greft sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Lokal anestezi ile önceden uyuşturulan donör bölgeden alınacak saç kökleri tamamen homojen bir seyreltme şeklinde olmalıdır. Alım aşamasında saç köklerinin çapına uygun punch’lar tercih edilmelidir. 1’li saç köklerinin alımı için daha küçük çapta punch kullanırken 2’li ve 3’lü saç kökleri alınırken, daha büyük çapta punch’lar kullanılmalıdır.

Ön saç çizgisi belirlenip çizilir. Çizim işlemi ile birlikte kanalların açılacağı alan basınçlı anestezi cihazı ile ağrısız ve acısız bir şekilde uyuşturulur. Kanal açımına ön saç çizgisi alanından başlanarak geri hatlara doğru ilerlenir. Ön saç çizgisi alanına açılacak kanalların çapı, yönü ve derinliği çok önemlidir. Mutlaka kişiye özel kanal açıcılar kullanılmalıdır. Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması ortalama 1 saat sürmektedir.

Saç köklerinin açılan kanallara nakledilmesi işlemi ortalama 3 saat sürmektedir. Ekilen saç kökü adedine bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterir. Ön saç çizgisi ve gerisinde kalan iki parmak genişliğindeki alana, alım aşamasında tasnifi yapılan 1’li saç kökleri ekilir. Ön hatta 1’li saç kökleri ekildikten sonra geri hatlara daha önceden tasnifi yapılan 2’li ve 3’lü saç kökleri yerleştirilir. Açılan kanal sayısı kadar saç kökü nakli yapıldıktan sonra saç ekimi işlemi tamamlanır. 

Yanık Bölge Saç Ekimi ortalama 7-8 saat sürer.Bu süre zarfı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yanık Bölge ve Saç Ekimi Filmi

Uygulamalarımız

Soru - Cevaplar

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

World Of Clinic olarak kişisel verilerinizin güvenliğine büyük önem vermekteyiz

Detaylı Bilgi
Hemen Ara WhatsApp